Vchodové dvere


vchodové dvere Vchodové dvere do bytu reprezentujú váš životný štýl a úroveň. Vstupné dvere k domovu vás prevádzajú celým životom – ráno vám otvárajú cestu do všedného dňa a večer vás zasa vítajú k prekročeniu prahu z vonkajšieho sveta do pokoja a pohody vašej domácnosti. To sú hlavne dôvody prečo výberu venovať patričnú pozornosť.

Parametre vchodových dverí
Minimálny doporučený rozmer jednokrídlových vchodových dverí je 900 mm na 2100 mm. Výška dnes však často dosahuje 2400 mm. Vchodové dvere by sa mali otvárať vždy smerom dovnútra.


Materiál a dizajn vchodových dverí

Materiál exteriérových dverí je vhodné voliť podľa prostredia, v ktorom budú umiestnene. Pri výberu dverí budeme môcť vyberať v zásade z týchto materiálov: drevo, plast, hliník a kombinácia dreva a hliníka.


Drevené dvere

Drevo je najrozšírenejším materiálom používaným na výrobu dverí. Vchodové dvere vyrobené z kvalitného dreva dýchajú stabilitou a reprezentatívnym vzhľadom. Vzhľad a dokonalé estetické vyznenie je jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia volia drevené dvere. Ťažko by sme asi hľadali iný materiál, ktorý by dokázal uspokojiť taký široký dopyt. Môžeme sa rozhodnúť, aké členenie by nám vyhovovalo a aké zvolíme výplne. Pre vchodové dvere sa rozhodne hodí kombinovať drevené výplne s presklenými. Presvetlíme tak predsieň, ktorá bývava často temná a navyše máme prehľad o tom, čo sa deje za dverami. Na drevo môžeme použiť množstvo farieb a odtieňov, čím docielime dokonalé sladenie s oknami a fasádou. Vyberať môžeme z rady drevín, najčastejšími používanými materiálmi sú dub, buk, javor, borovica alebo smrek, z exotických meranti.

Bohužiaľ údržba drevených dverí je oproti plastovým alebo hliníkovým náročnejšia. Drevo ako prírodný materiál ľahšie podlieha pôsobeniu počasia, môže byť napadnutý hmyzom alebo plesňou. Preto sa treba o drevený povrch pravidelne starať. Existujú špeciálne lazúry, ktoré sa jedenkrát ročne aplikujú na drevo, čím sa zvýši jeho trvanlivosť a odolnosť. Ďalšou nevýhodou drevených dverí je ich vyššia cena.


Plastové dvere

Vchodové plastové dvere vyrobené z kvalitných plastov môžu harmonicky ladiť s plastovými oknami. Plast si našiel radu priaznivcov hlavne vďaka svojej priaznivej cene a neustále stúpajúcej kvalite. Zvýšila sa ich pevnosť v ráme. Môžeme si vybrať zo širokej škály farieb a povrch je odolný voči pôsobeniu UV žiareniu, čím je zaistená stálosť farby. Hlavná výhoda plastových dverí je ich ľahká údržba. Postačí bežne umyť akýmkoľvek čistiacim prostriedkom okrem agresívnym, ktoré by plast mohli rozleptať.


Hliníkové dvere

Hliníkové dvere sú pre rodinné domy menej obvyklé. Budú sa vynímať hlavne na moderných a precíznych stavbách. Hliníkové profily sú tvarové a tepelne stále. Ich údržba je celkom nenáročná, aj pri nešetrnom zaobchádzaní si zachovávajú dlhú životnosť. Hlavným dôvodom, prečo si ľudia hliníkové dvere zaobstarávajú je ich reprezentatívny vzhľad. Dokážu budove dodať punc luxusu a vkusnú eleganciu. Existuje bohatá škála farebného prevedenia. Zákazník si môže vybrať zo širokého spektra RAL odtieňov, ale ponúka sa aj možnosť aplikácie fólií imitujúcich rôzne povrchy, napríklad drevo.


Drevohliníkové dvere

Zaujímavé spojenie chladného kovu a prírodného materiálu poskytujú vchodové dvere drevohliníkové. Môžete tak získať bez údržbové dvere s dvojitou tvárou, zvonku hliník - zvnútra drevo. Drevohliníkové dvere sú odolné voči poveternostným vplyvom a majú výnimočné tepelné a zvukové izolačné vlastnosti.

Samozrejmosťou u vstupných dverí má byť ich atest bezpečnosti, pretože jedine tak zastavíme votrelcov alebo sa aspoň môžeme v poisťovniach domáhať náhrady škôd. O bezpečnostných dverách sa viacej dočítate v článku Bezpečnostné dvere.


hliníkové dvere plastové dvere drevené dvere drevohliníkové dvere plastové dvere drevené dvere