Schody


Schodisko v interiéru má veľmi zásadný význam. Nedá sa posudzovať len z praktických dôvodov, ale hrá veľmi podstatnú rolu ako súčasť interiéru. Nie je to len prostriedok na prepojenie dvoch poschodí, ale vďaka farebnej a tvarovej rozmanitosti dnešných materiálov sa schodisko môže stáť malým umeleckým dielom. Základné požiadavky na schody sú elegantný vzhľad, vysoká odolnosť, príjemný materiál a bezpečné oblé hrany.

Základné typy schodísk

Točité schodiská

Točité schodiská pôsobia elegantne a bývajú ozdobou interiéru. Stupne sú väčšinou kotvené do stredového nosného prvku.
Z estetického hľadiska sú pôsobivé, ale veľkú skriňu cez ne neprenesiete, preto si jeho použitie dobre rozmyslite. Toto schodisko sa používa najčastejšie tam, kde je v miestnosti málo miesta v schodiskovom priestore. Umiestnenie je najčastejšie vo voľnom priestore. Možné sú rôzne kombinácie materiálov.

točité schody

Samonosné schodiská

Schodisko privezie špecializovaná firma priamo na miesto, kde ho v krátkej dobe zmontujú. Podmienkou sú dobre pripravené
miesta k ukotveniu. Nevýhodou je že sa montuje tesne pred dokončením stavby. Preto je nutné riešiť dočasné spojenie medzi poschodiami. V používaných materiáloch nie sme obmedzovaný, môžeme si vybrať drevo, kov a môžeme materiály aj kombinovať.

samonosné schody

Segmentové schodiská

Za veľmi častý typ schodísk, ktorý je veľmi variabilný, môžeme označiť schodisko segmentové. Z jeho označenia vyplýva, že sa skladá z jednotlivých dielov (segmentov), s ktorými sa môžeme pri jeho realizácii pohrať presne tak, ako nám dovoľuje veľkosť
a koncepcia interiéru a samozrejme aj vlastná nápaditosť. Tento typ schodiska tak môžeme v podstate postaviť do tvaru, ktorý nám bude najviac vyhovovať. V používaných materiáloch taktiež nie sme obmedzovaný, môžeme si vybrať napríklad drevo, kov, sklo a môžeme aj materiály kombinovať.

segmentové schody

Bočnicové schodiská

Môžeme ich charakterizovať ako ľahké, vzdušné a dizajnovo zaujímavé. Ich výhodou je zabudovaný systém, ktorý je menej náročný na priestor. Chceme sa vyvarovať nosným konštrukciám schodiska, tak práve bočnicové schodisko ponúka kompenzáciu všetkým, ktorí vyžadujú zachovanie vzdušnosti a elegancie v priestore, a samozrejme stále dbajú na kvalitu a funkčnosť.
Bočnicové schodisko je totiž zakotvené k nosnej stene a ďalšie nosné systémy už nie je treba zabudovávať.

bočnicové schody

Betónové schodiská

Ak sa rozhodneme pre betónové schodisko, musíme vedieť, že monolitické schodisko pôsobí vo vzdušnom type interiéru ako
ťažký prvok. Ozdobou betónového schodiska býva najčastejšie dizajnové zábradlie a originálne materiálové prevedenie nášlapov.
Je nutné nájsť vhodný materiál pre obklad. Určite sa núka dlažba, drevo, koberec alebo v dnešnej dobe veľmi žiadané laminátové profily.

betónové schody

Materiály

Drevo je tradičným materiálom, ktoré interiéru dodáva prírodnú atmosféru a s ním rozhodne nič nepokazíte. Avšak celodrevené schodisko pôsobí plne, niekedy až ťažkopádne, a najčastejšie sú preto využívané v klasických interiéroch. Vytknúť dreveným schodom môžeme akurát všeobecne známy špecifický zvuk vrzgajúceho dreva.
Kov je obľúbeným materiálom pre výrobu schodísk, ktorý sa dnes riadi medzi trendovo najžiadanejšie. Sú veľmi pevné a odolné, ale do interiéru vnášajú chladný vzhľad. Ten sa dá zjemniť kombináciou s tzv. teplými materiálmi, napr. drevom.
Sklo pôsobí vzdušne a ľahko. Sklenené schody sú vyrobené z tvrzeného skla rozmanitého zafarbenia.

Zábradlie

Dôležitým detailom je bezpochybne zábradlie. Podstatnou mierou sa podieľa na celkovom pôsobení schodísk v interiéru. Zábradlie môže byť umiestnené ako vertikálne, tak horizontálne. Medzi vertikálne patria napríklad zvislé tyče, ktoré navyše optický priestor výškovo predlžujú, takže v interiéru zohrávajú hneď dve úlohy. Ďalšia možnosť, ako sa pohrať s priestorom, sú horizontálne šikmé výplne, ktoré schodisko vyplnia a opticky znížia. Medzi neštandardné dizajnové prvky patria u schodísk napríklad oceľové laná suplujúce zábradlie, podtrhujúce vzdušnosť a ľahkosť celej konštrukcie.

Pokiaľ máme málo miesta, môžeme zájsť do extrému a použijeme schody bez zábradlia alebo len s jednostranným zábradlím. Táto varianta je využívaná najčastejšie v moderných v exteriéroch. Treba zdôrazniť, že tento typ schodov je menej bezpečný a neodporúča sa pre rodiny s malými deťmi.


Dajte si poradiť

Pri výberu schodiska je veľmi dôležité, aby bolo predovšetkým pohodlné. Jednoduchou pomôckou pre určenie tohto faktora je skutočnosť, že by sa na schodisku mali dvaja ľudia bez problémov vzájomne vyhnúť. Bežnou štandardnou šírkou schodísk je 90 cm, pričom možné miery sa pohybujú v rozmedzí od 60 do 120 cm. Bežná výška nášlapov sa pohybuje v rozmedzí 16 až 19 cm. Správna voľba schodiska, jeho správne umiestnenie a realizácia nie sú rozhodne nič jednoduchého, a preto sa vyplatí odborná rada projektanta.

samonosné schodisko mramorové schodisko točité schodisko segmentové schodisko bočnicové schodisko betónové schodisko drevené schodisko