Ploty


ploty Ploty vravia veľa o svojich majiteľoch. Plot je to prvé, čo okoloidúcich upúta, preto by mal vždy ladiť s domom. Niekto preferuje skôr len symbolické predelenie medzi svojím pozemkom a okolím, niekto stavia skoro ochranný val. Výška plotu je samozrejme závislá nielen na prianie majiteľa, ale taktiež na prostredie, kde bude stáť.

Výber plotu

Pokiaľ si chceme chrániť svoje súkromie a majetok, zvolíme účelové oplotenie, minimálne 1,5 metra. Nezabúdajme nato, že plot by nemal presahovať výšku 1,80 metrov. Potom pôsobí na okoloidúcich skôr ako vezenie. Veľký vplyv na vzhľad majú zvislé stĺpy. Nemalo by ich byť moc
a nemali by byť príliš nápadné, aby nepôsobili násilne. Vzdialenosť medzi stĺpmi je obvykle 2,5 až 3 metre. Väčšie stĺpy použijeme len pri vjazde alebo pri bráne, aby udržali závesy brán a dverí.

Je veľa možností, aký plot môžeme zvoliť. Obecne môžeme zvoliť prírodný živý plot, pletivo alebo plot murovaný, drevený, kovový, plastový alebo kombinovaný.


Živý plot

Je snom všetkých milovníkov prírody a prírodného vzhľadu. Pôsobí pozitívne na ľudskú psychiku, skvele sa hodí skoro do každého prostredia, dokáže splynúť s okolím, chráni pred hlukom a prachom. Nevýhodou je, že nejaký čas potrvá, než dorastú do požadovanej veľkosti.
Na každú záhradu sa hodí iný živý plot. Pri výberu rastliny sa riadime hlavne vlastním vkusom, ale svoju rolu hra takisto veľkosť záhrady. Na veľkej záhrade vyniknú rozvoľnené živé ploty z kríkov s ozdobnými kvetmi či plodmi, stredne veľké záhrady sú vhodné pre stále zelené dreviny, ktoré svoju funkciu budú plniť desiatky rokov. Malé záhrady ozvláštnime popínavými rastlinami, ktoré vysadíme ku klasickému plotu.


Plot z pletiva

Pletivo je obľúbené hlavne k oploteniu veľkých záhrad, ale svoje miesto má aj ako lacnejší variant oplotenia rodinného domu. Môžeme si vybrať z pletiva poplastovaného alebo pozinkovaného. Poplastované pletivo je pozinkované a potiahnuté farebným plastom v odtieni zelenej, hnedej alebo bielej. Všetko je vyrobené najmodernejšou technológiou, ktorá zaručuje vysokú kvalitu, dlhoročnú záruku, trvanlivosť a farebnú stálosť. Plot tak pôsobí esteticky a prispieva k celkovému obrazu pozemku.


Drevený plot

Nielen k dedinským a rekreačným stavbám sa hodí plot z drevených latiek a dosiek. Tieto ploty sú však veľmi náročné na údržbu a majú krátku životnosť, ktorú môžeme ovplyvniť dôkladnou impregnáciou.


Murovaný plot

Výhodou murovaných plotov je hlavne ich pevnosť a absolútnu nepriepustnosť. Nevýhodou môže byť zase naopak prílišná izolovanosť od okolitého prostredia. Pri stavbe murovaného plotu je možno kombinovať rôzne materiály – prírodný kameň, betón, tehly.


Kovový plot

Kovový plot ponúka univerzálne riešenie. Efektívne kované prvky dodávajú plotu originalitu a veľkú estetickú hodnotu. Reč je o plotoch s drobnými či väčšími ozdobami, ktoré celok príjemne oživujú. Možné je však kúpiť aj ploty s prepracovanou celkovou štruktúrou vzoru. V ponuke nájdeme aj elegantné ploty s dôrazom na jednoduchosť. Základná konštrukcia je prevedená z kvalitných oceľových profilov a všetky ploty majú povrch upravený žiarovým pozinkovaním.


Plastový plot

Stále častejšie sa môžeme stretávať s oplotením z plastových dielov, ktoré vynikajú ľahkou údržbou a prijateľnou cenou. Vyrábajú sa recykláciou plastových odpadov.

živý plot drevený plot kovový plot betónový plot kovový plot

Nech už si vyberiete plot akýkoľvek, nezabudnite, že oplotenie nie je záležitosť, ktorú vníma len okolie, ale je to predovšetkým hranica vášho priestoru, ktorú vnímate, a to zo strany opačnej než okolie. Preto by priestor okolo plotu mal byť taký, aby lahodil vášmu oku a vy ste za plotom mali svoje súkromie a cítili sa aj bezpečne. Chcete svojmu obydlie dodať punc originality, môžete využiť služby umeleckého kováča, kamenára, alebo dokonca sochára.