Interiérové dvere


Na kvalitné interiérové dvere sú dnes kladené nemalé nároky. Mali by spĺňať estetické hľadisko, zapadať do celkového rázu interiéru, tesne priliehať k zárubniam, pohodlne sa otvárať a zatvárať a čo je veľmi dôležité a žiaduce – neprepúšťať zvuky. Ďalším dôležitým hľadiskom je ich jednoduchá údržba a zároveň dostatočná odolnosť.
Pri výbere interiérových dverí záleží samozrejme na tom, do akých priestorov majú byť dvere určené. Vaše dvere budú tvoriť nielen vzhľad vášho domova, ale taktiež prispievajú k tepelnej izolácii a odhlučnení izieb. Správne zvolené, kvalitne remeselne spracované dvere skrášlia váš interiér a budú vám slúžiť po celý život.

Rozdelenie interiérových dverí

Existuje viacero variant interiérových dverí, ktoré rozdeľujeme podľa štýlu otvárania a materiálu, z ktorých sú vyrobené.


Otváracie dvere

Sú najvyužívanejším typom interiérových dverí. Otvárajú sa len jedným smerom. Sú pravé alebo ľavé. Poznáte to, keď sa pozriete na ktorej strane vidieť pánty.

otváracie dvere

Posuvné dvere na stenu

Jednokrídlové a dvojkrídlové - tento spôsob otvárania sa dá využiť pri jednoduchej rekonštrukcii, nevyžaduje žiadne stavebné úpravy. Krídlo dverí sa pohybuje tesne pozdĺž steny.

posuvné dvere na stenu

Posuvné dvere do stavebného puzdra

Vďaka tejto variante značne ušetríte priestor v izbe. Dôvodom tejto úspory je technológia otvárania dverí, ktoré na rozdiel od dverí posuvných pozdĺž steny využívajú stavebné puzdro. Vďaka stavebnému puzdru máte ničím nerušený výhľad do ďalších miestností, dôjde tak k prepojeniu a optickému zväčšeniu miestností.

Existuje niekoľko variant týchto posuvných dverí:
posuvné dvere v stene
štandard – obsahuje puzdro, ktoré je určené pre jednokrídlové posuvné dvere.
komfort – obsahuje puzdro, ktoré je určené pre dvojkrídlové symetricky delené dvere, ktoré sa posúvajú od seba, tzv. protiľahlo.
unibox – obsahuje puzdro, ktoré je určené pre dvoje jednokrídlové dvere zhodné šírky, ktoré sa posúvajú k sebe do zákrytu.
paralel – obsahuje puzdro, ktoré je určené pre dvojkrídlové symetricky delené dvere, ktoré sa teleskopicky otvárajú jedným smerom.

posuvné dvere štandard

posuvné dvere štandard

posuvné dvere komfort

posuvné dvere komfort

posuvné dvere unibox

posuvné dvere unibox

posuvné dvere paralel

posuvné dvere paralel


Kývne dvere

Umožňujú otváranie na obidve strany a preto tieto dvere zaručujú ľahký prechod. Sú najvhodnejším riešením vo veľmi frekventovaných priechodoch, najviac sa používa v reštauráciách, kuchyniach, v chodbách atď..
Ale pozor! Táto konštrukcia je veľmi nebezpečná pri nepozornom privretí prstov detí alebo aj domácich zvierat.

kývne dvere

Skladacie – harmonikové dvere

Mnohí vítajú skladacie dvere pre ich zaujímavý vzhľad a na viac dokážu pri otváraní a zatváraní ušetriť nezanedbateľnú časť priestoru. Uplatnenie si našli aj v šatníkoch.

skladacie dvere harmonikové dvere

Interiérové dvere z masívneho dreva

Ak nehrá pri voľbe najdôležitejšiu rolu vaša peňaženka, zamerajte sa na dvere vyrobené z prírodného dreva. Vynikajú pevnosťou a dlhou životnosťou. Pokiaľ dôjde k ich mechanickému poškodeniu, stačí ich obrúsiť a následne povrchovo upraviť do pôvodného stavu. Najžiadanejšie stále zostávajú dreviny svetlejších odtieňov avšak aj tmavé drevá majú svoje miesto na trhu. V interiérových dverí je najčastejšie užívaným materiálom buk, dub, jelša, smrek, borovica či čerešňa. Veľmi dôležité je mať na zreteli, že dvere musia byť odolné voči podmienkam, ktoré za nimi panujú. Dvere do kúpeľne by mali vzdorovať vlhku, u hlučných priestorov by mali mať dobrú zvukovú izoláciu. Spracovanie dreva podlieha prísnym podmienkam. Správna technológia spracovania je predpokladom, že dvere budú kvalitné. Drevo je rozrezané na dosky, ktoré sa sušia v skladovacích priestoroch niekoľko rokov. Z takto ošetreného dreva je možno vyrábať dvere so zárukou, že nepotrápia užívateľa s ich údržbou.

Interiérové hliníkové dvere

Hliníkové dvere poznáme najčastejšie ako vchodové. Tento elegantný materiál však čím ďalej, tým viac preniká aj do interiérov. Na rozdiel od ostatných dverí ponúkajú vysokú odolnosť, trvanlivosť a viacej možností nie len v oblasti atypických rozmerov. Jednou z vlastností hliníku je nízka hmotnosť. Atraktívny dizajn presklených variant dverí prináša do interiéru viacej svetla. Zaujímavá je možnosť kombinácie s farebnými sklami. V interiéru je hliník skoro nesmrteľný. Hliník je omnoho odolnejší voči drobnému mechanickému poškodeniu než bežné dvere. Pre bežnú údržbu stačí vlhká handrička a pre odstránenie mastných nečistôt môžeme mierne pridať saponát.