Gabiónové oplotenie


ploty

Gabión – plot, ktorý nemá konkurenciu

Čo je to Gabion?

Gabión je drôtená konštrukcia pozostávajúca z oceľových tyčí usporiadaných do tvaru kocky alebo kvádra. Používa sa na stavbu moderných plotov, kvalitných oporných múrikov a na rôzne dekoratívne či funkčné tvarovanie záhrad.

Výhody gabionového plotu

1. Variácia tvaru plotu

Gabión vieme postaviť ako súvislý moderný plot rovnakej výšky a šírky, alebo ako atraktívny plot domu s rôznymi výškami, šírkami a výplňami. Gabiónové oplotenie je možné kombinovať s rôznymi prvkami ako sú 2D plotové panely, drevené výplne, kovové / hliníkové výplne, živý plot a mnohé ďalšie. Veľmi obľúbeným variantom je gabiónový stĺpik s nízkou stenou, ktorý možno ľubovoľne kombinovať s drevom alebo iným materiálom. Ďalšou výhodou je, že priamo do plota vieme integrovať výrezy pre elektromer, plynomer, poštovú schránku alebo osvetlenie.

2. Akákoľvek farba plotu

Gabióny sa dajú dokonale zladiť so štýlom domu – farbou fasády, kamenným obkladom, rámami okien, až po farbu samotného plotu. Gabiónové oplotenie vám dáva na výber:
a) farba štruktúry (antracit, zinok, bronz, zelená ...)
b) farba kameňa (biela, hnedá, sivá, čierna...).

3. Aj po 50 rokoch bude ako nový

Gabión pozostáva z dvoch nesmrteľných stavebných materiálov – ocele a kameňa – tak, aby jeho životnosť bola minimálne 50 rokov (zvyčajne 100 rokov).

4. Úplne bezúdržbový plot

Gabiónový plot sa o seba postará sám. Na rozdiel od tradičných kamenných plotov gabión nespadne, kameň sa vplyvom mrazu neodlupuje ani nepraská. Nikdy nebude vyžadovať natieranie, lakovanie, pieskovanie, údržbu ako pri drevených plotoch a nebudú na ňom plesne ani odtoky ako pri betónových plotoch.

5. Najlepšia ochrana pred hlukom a vetrom

Zo všetkých systémov oplotenia (betónové oplotenie, drevené oplotenie, hliníkové oplotenie ...) gabionové oplotenie poskytne najlepšiu ochranu pred hlukom a vetrom. Na frekventovanej ceste, v nížinách, kde veľmi fúka alebo pre pocit súkromia, sú gabiony perfektným riešením. Navyše vďaka svojej odolnosti a robustnosti výrazne prispejú k bezpečnosti a celkovej ochrane terénu.

6. Montáž plota bez betonáže

Montáž gabiónov je rýchla a jednoduchá. Stavba plotu z gabionových košov je realizovaná suchou metódou, bez nutnosti betónovania, čo umožňuje celoročne. Keďže ide o stavebnicový systém využívajúci spojovací materiál, ktorý je súčasťou plotu, postačia základné stavebné znalosti.

7. Gabióny sú šetrné k životnému prostrediu

Gabióny sú dokonale recyklovateľné, majú nadčasový dizajn a prírodný vzhľad. Nie je to len o estetike. Betónové ploty preukázateľne znečisťujú životné prostredie o 80 % viac ako gabionové ploty. Vďaka svojmu ekologickému charakteru možno gabióny využiť aj v chránených územiach a národných parkoch.