Niečo o dverách


dvere V súčasnej dobe ale aj v minulosti si nikto z nás nedokázal predstaviť svoj dom alebo byt bez dverí. Môcť za sebou zavrieť dvere predovšetkým znamenalo mať domov. V dnešnej dobe neplní len funkciu uzavretia domu, ale aj zníženie priestupnosti tepla, hluku a estetickú funkciu. Vytvárajú nám dekoráciu bytu a tím nám spríjemňujú náš život.

Dverami vchádzame do svojich bytov, dverami prevádzame našu návštevu, používame ich mnohokrát každý deň, ani si to už neuvedomujeme. Nech už ide o dvere k domu, bytu alebo do jednotlivých izieb a miestností, nemalo by svojim vzhľadom kaziť dojem, ale predovšetkým by mali byť funkčné a bezpečné.

Rozdelenie dverí

Dvere môžeme rozdeliť podľa umiestnenia, zatvárania, počtu krídel, presklenia a materiálov, z ktorých sú vyrobené na viac druhov a typov.

Podľa umiestnenia dvere rozdeľujeme na:

Exteriérové (vchodové) dvere sú skutočnou vizitkou každej budovy, každého domu či bytu.
Interiérové dvere by mali spĺňať estetické hľadisko a zapadať do celkového rázu interiéru.

Podľa spôsobu zatvárania, počtu krídel a presklenia dvere delíme na:

Otváracie dvere, ktoré sa otvárajú len jedným smerom, sú pravé alebo ľavé. Poznáte to keď sa pozriete na ktorej strane vidieť pánty.
Posuvné dvere sú zavesené na špeciálnom ložiskovom pojazdu a zasúvajú sa buď do vytvorenej falošnej steny alebo vedľa steny. Vyžadujú dostatok priestoru a kovanie je nákladné.
Skladacie dvere sú zavesené v hornej lište a skladajú sa vedľa seba. Slúžia k optickému rozdeleniu miestností na d ve poloviny.

Podľa materiálu dvere delíme na drevené, plastové, hliníkové a oceľové.


Podľa funkčnosti poznáme napríklad špeciálne bezpečnostné dvere alebo protipožiarne dvere.

Kovanie

Ďalšou nevyhnutnou súčasťou každých dverí je kovanie. Či sú to kľučky, zámky, pánty alebo iné prídavné kovanie a mechanizmy napríklad kukátka. Vďaka kvalitným pántom nám dvere nevrzgajú a nezvesujú sa, takže ani nedrhnú o podlahu alebo dverné zárubne. Ich prednosťou je možnosť dvere doladiť a vycentrovať tak, aby presne sedeli a bez problémov sa zatvárali. Jedná sa hlavne o ťažšie dvere alebo dvere s obložkovými zárubňami.