Drevené dvere


drevené dvere Pre milovníkov dreva alebo pre tých, čo nemajú radi plastový a hliníkový materiál tú je možnosť vybrať si drevené dvere. Tie sú dnes už kvalitné a nemajú rovnaké nevýhody ako ich starší príbuzní. Pozrime sa teda na výhody týchto dverí.

Z akého dreva sú drevené dvere?

Pre výrobu drevených dverí je snaha vyberať tie najkvalitnejšie dreva, ktoré sa dajú zohnať. Medzi ne patrí napríklad smrek, borovica a meranti. Drevené dvere sú chránené povrchovými úpravami a ďalšími rôznymi prípravkami, ktoré majú za úlohu ochrániť drevo pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.


Použitie drevených dverí

Drevené dvere je možné používať prakticky kdekoľvek chcete. Do rodinných domov, priemyselných alebo iných komerčných budov, do bytových výstavieb a mnoho ďalších využití. Na tieto účely sa však viac hodia skôr plastové dvere alebo hliníkové, ale to je hlavne otázka toho, čo sa vám viac páči. Najväčšie využitie dreva je asi v drevených chatách, zruboch a podobných stavbách, pretože ak by sa tam dali plastové či hliníkové dvere, tak by to vyzeralo veľmi divne. Veľmi dôležité využitie drevených dverí spočíva aj v rekonštrukciách starých budov, historických objektov alebo iných pamiatkovo chránených objektov. Dnes už neplatí, že drevené dvere sú nekvalitné, ale je hlavne potrebné sa o ne viac starať. Použitie teda záleží na vašich preferenciách, na tom, kam dvere potrebujete, pretože na chate v lese určite nebudete dávať plastové dvere a samozrejme záleží hlavne na vašom vkuse. Existujú aj špeciálne drevené dvere ako napríklad protipožiarne, posuvné, interiérové a samozrejme vchodové, disponujúce lepšou ochranou proti násilnému vniknutiu a tiež lepšou tepelnou a zvukovou izoláciou.


Vzhľad drevených dverí a výber

drevené dvere Drevené dvere ponúkajú aj pekné spracovanie po stránke dizajnu. To je hlavne vďaka tomu, že drevo ako také je pekné na pohľad a hodí sa takmer kamkoľvek. Najčastejšie drevené dvere sa používajú hlavne v interiérovom prevedení, pretože do interiéru sú tieto dvere veľmi dobrou voľbou vďaka tomu, že sa hodia k väčšine dnešných skríň a ďalším nábytkom, ktoré sú samozrejme tiež z dreva.

Drevené dvere sa robia v mnohých prevedeniach, ako sú presklené, plné (bez skla) alebo trebárs dvere s rôznymi geometrickými tvarmi a mnoho ďalších. Pri výbere samozrejme nedbajte iba na dizajn, ale aj na to, aké majú dvere ďalšie vlastnosti. Tými predovšetkým sú tepelná a zvuková izolácia, dôležitá predovšetkým pri kúpe vchodových dverí a tiež odolnosť proti vlámaniu, tiež dôležitá vlastnosť u vstupných dverí. Tiež je dobré sa informovať o odolnosti dverí pred požiarom, čo je vlastnosť schopná zachrániť aj váš život.


Na záver

Drevené dvere sú asi najlepšou voľbou pri výbere interiérových dverí, pretože do interiéru sa hodí najviac, hlavne vzhľadovo. Ako vstupné dvere sa hodia predovšetkým do zrubov, drevených chatiek a iných podobných stavieb, ale do klasických domov je lepšie zvoliť plastové alebo hliníkové dvere. Samozrejme to záleží na tom, aké máte preferencie a čo sa vám páči viac.