Vjazdové brány


Brána je súčasťou plotov, umožňuje priechod do vnútra oploteného celku. Má spravidla bezpečnostný charakter. Používa sa k riadeniu toho, kto môže vstúpiť do oploteného či obmurovaného priestoru. Brána okrem bezpečného má aj reprezentatívny význam. Výplne brán sú veľmi rôznorodé, môžu ich tvoriť od drevených latiek až po zložité železné ornamenty rôznych farbách, kovaniach a doplnkov.

Najdôležitejšie zo všetkého je vybrať si vhodný typ brány. Typy brán rozdeľujeme podľa otvárania na otočné a posuvné. Pri výbere vhodného typu, by ste mali brať do úvahy hlavne veľkosť okolitého priestoru a šírky príjazdovej cesty.

Typy vjazdových brán

Posuvné brány samonosné

Hodia sa všade tam, kde nie je dosť priestoru pre otvorenie krídlovej otočnej brány. Samonosná brána vyžaduje menšiu údržbu než brána posuvná po koľajnici. Posuvnú samonosnú bránu uvítate aj v prípade, že už máte hotový vjazd na pozemok napríklad zámkovú dlažbu alebo betón.

posuvné brány samonosné

Otočné brány jedno alebo dvojkrídlové

Pokiaľ váš pozemok neumožňuje použitie posuvnej brány napríklad keď je málo priestoru pre zasunutie
brány, alebo je terén vedľa vjazdu príliš členitý využijete bránu otočnú. Otočné brány sa otvárajú len do určitého uhlu. Pre vjazd väčšej veľkosti odporúčame dvojkrídlové otočné brány, ktoré lepšie rozložia váhu a nenamáhajú toľko pánty a automatický pohon brány. Otočné brány sú menej hlučné, ale vyžiadajú viacej priestoru za branou, kam sa jednotlivé krídla brány otvárajú.

otočné brány dvojkrídlové

Posuvné brány po koľajnici

Požijete ich hlavne tam, kde je vjazd príliš veľkých rozmerov a posuvná brána by tak vážila veľa kilogramov
a ako samonosná by musela mať aj veľmi dlhý vynášací profil, ktorý bránu vyvažuje.
Je potrebné koľajnicu brány udržiavať bez mechanických nečistôt, aby bol zaručený plynulý chod brány.

posuvné brány po koľajnici

Otváranie vjazdových brán

Brány sa otvárajú buď mechanicky alebo automaticky elektrickým pohonom s diaľkovým ovládaním. Ak sa chcete vyhnúť vystupovaniu vždy pi vjazde autom k bráne a manuálne ju otvárať a po vjazde zase zatvárať, najlepším riešením je brána s elektrickým pohonom. V dnešnej dobe je to pomerne jednoduché a aj cenovo prijateľné riešenie.

Veľkosť brány a jej hmotnosť hrajú dôležitú rolu pri výbere pohonu, lebo každý pohon má hmotnostný a rozmerový limit pre posunutie bremena. Nie menej dôležité, na čo by sme sa pri výbere brány mali zamerať je ovládanie. Tie pracujú všetky na rovnakom princípe, ale ako všetci vieme, keď dvaja robia to isté nemusí to byť vždy to isté. Rozdiel je napríklad vo vzdialenosti od fotobunky nutnej k aktivácií.